Historycznie rzecz bioršc...   Kontakty, mapa, adres...   Aby odnaleœć w serwisie...     Na skróty e -mailem
FotoA.G.A. Komadorska 2 52-022 Wrocław  
 
 
Technologia XXI wieku!
 
135, APS, 120, itd.
w zakładzie - na poczekaniu
skanowanie i zapis na CD-R
odbitki na papierze
naprawianie starych zdjęć
możemy prawie wszystko
 
Jak dopasować proporcje zdjęcia do formatu papieru

Ponieważ długość i szerokość zdjęć nie zawsze musi odpowiadać dokładnym rozmiarom odbitek - mamy szereg możliwości sformatowania takich nieproporcjonalnych obrazów. Prosimy pamiętać, że lab nigdy nie zniekształca obrazu - jeśli dostosowując się do formatu papieru wydłuży, albo skróci jeden bok, to automatycznie i proporcjonalnie dostosuje długość drugiego boku, tak aby oryginalne proporcje zostały ściśle zachowane.

W każdym poniższym przykładzie - jeśli podane i zapisane w pliku komputerowym długości boków różnią się od standardowych - lab będzie interpolował plik, aby dostosować jeden z boków, do wybranej szerokości papieru fotograficznego.

OVERALL
Aby dostosować format zdjęcia do standardowych, albumowych wielkości, zdjęcie zostanie tak dopasowane, aby zmieścić, bez obcinania cały obraz. Różnice w proporcjach zostaną wypełnione symetrycznie na dwóch brzegach - białymi paskami.

CUT
Aby dostosować format zdjęcia do standardowych wielkości albumowych, podanych w cenniku - obraz zostanie centralnie skadrowany i przycięty do zadanych długości. lab dopasuje jeden brzeg w całości do formatu, a drugi zostanie odpowiednio przycięty.

REAL SIZE
Zdjęcie jest odbijane dokładnie w takim rozmiarze jaki został zdefiniowany przez zamawiającego. Ważne np. przy zdjęciach legitymacyjnych.

Większość aparatów cyfrowych rejestruje obraz dokładnie w proporcjach 4:3. Wszystkie popularne aparaty małoobrazkowe naświetlają kliszę w proporcjach 3:2.
Z powyższych różnic wynikają trudności w standardowym sformatowaniu zdjęć. Dotychczasowo używane formaty odbitek są pochodną proporcji klatki negatywu 3:2 czyli 24x36 mm. Również tradycyjne albumy na zdjęcia są przygotowywane pod formaty zdjęć z filmu. Stosunek boków w aparatach cyfrowych jest pochodną proporcji stosowanych w ekranach monitorów, dlatego przy wywoływaniu takich zdjęć trzeba będzie wybrać odpowiednią opcję - format tradycyjny, albo ekranowy.

Proponujemy trzy możliwości sformatowania zdjęć cyfrowych:
Wywołujemy maksymalnie cały obraz, odbitka ma wymiary cyfrowe 10x13 cm zamiast 10x15 cm. Zdjęcie nie zmieści się w albumie, ale zachowamy cały kadr.

Obraz zostaje centralnie skadrowany i przycięty do cennikowego formatu o bokach 3:2 np. 10x15 cm
Zdjęcie zmieści się w tradycyjnym albumie, ale część kadru utracona. Opcja CUT.

Zdjęcie jest dopasowywane do formatu o proporcjach 3:2 Całe zdjęcie mieści się w albumie, ale dwa boki wypełnione zostaną symetrycznie białą ramką. Opcja OVERALL.

«powrót

 
  ^do góry^  
 
  Foto @G.A.leria!  
  Foto @G.A.leria!  
  Foto @G.A.leria!  
 
  Aktualności »Pomoc»Proporcje Fotografii  
powered&design by bmdweb.com copyright by 2002-2003 FotoA.G.A. aktualizacja:2022-01-19
Technologia XXI wieku! Zamawianie odbitek z plików cyfrowych Wszyscy lubimy fotografie... Każde zdjęcie zostanie w albumie... Kiedy potrzebny dokument... Zachować dla potomności... Uwiecznimy wszystkie ważne chwile... Kiedy slajdy to za mało... Rodzinne pamiątki i fotohistoria nabierze nowego oblicza! Wszytko co potrafią ludzie i komputery! Napisz do nas Poznaj strukturę serwisu Odwiedź nasz Zakład Poznaj nasz Zakład